تبلیغات
مقاله دونی - نهضت جنگل; عوامل شكست و عبرتها
شنبه 21 اردیبهشت 1392

نهضت جنگل; عوامل شكست و عبرتها

   نوشته شده توسط: rptak rptak    

چكیده

نهضت اسلامی جنگل، یكی از نهضتهای ضداستبدادی و ضداستعماری تاریخ معاصر است كه در سال 1293 ش (1333 ق / 1915م) آغاز و به مدت هفت سال ادامه یافت. رهبر، كارگردان، و شخص اول نهضت جنگل، شهید میرزا كوچكخان جنگلی است كه یك روحانی روشنفكر، آگاه، مبارز و فداكار بود. نویسنده معتقد است كه میرزا كوچكخان، فرزند حوزه علمیه شیعه بوده و در این پایگاه دینی تربیت شده است. همین عنصر مهم، نقشی حیاتی در «اسلامی بودن نهضت او»، «تقیّد به فرایض دینی و اخلاق اسلامی»، «دوری از فساد روشنفكرنمایان»، «مبارزه با انگلیس و شوروی كمونیستی»، «صداقت سیاسی»، «ستیز با كفّار»، «همراهی با قرآن»، «توكل بر خدا»، «تكیه بر شعارهای قرآنی»، «استبداد و استعمارستیزی» و «زهد و قناعت» سردار جنگل داشته است.

كلید واژههانهضت جنگل، بلشویكها، كمونیستها، فرصتطلبان، استبداد داخلی، استعمار خارجی

مقدّمه

نهضت اسلامی جنگل به رهبری روحانی مبارز میرزا كوچك خان جنگلی، آثار ارزشمند و پیامدهای سودمندی داشت. این نهضت اسلامی، استعداد و انرژی ملت مسلمان ایران را برای مبارزه و انقلاب و پویایی و زنده بودن آنان نشان داد و به متجاوزان و استعمارگران غرب و شرق و قدرتهای بیگانه فهماند كه نفوذ و سلطه آنان بر ایران اسلامی و مردم مسلمان ایران، با توجه به عقاید مذهبی و پایبندی آنان به ارزشهای دینی، پایدار نخواهد بود و نقش این نهضت در از بین بردن قرارداد استعماری 1919 به آنان ثابت كرد كه هرگز به سادگی نمیتوانند بر مردم ایران سلطه پیدا كنند. درگیری هفتساله نهضت جنگل با روسها و انگلیسیها و بلشویكها، این واقعیت را آشكار نمود كه مردم مسلمان ایران، همواره برای پاسداری از عزت و استقلال میهن اسلامی و دفاع از دین و مكتب و عقایدشان از همه هستی خویش میگذرند.

شناسایی عوامل شكست و فروپاشی نهضت جنگل و ارزیابی اشتباهات رهبر و همراهان او در نهضت، میتواند عبرتهای فراوان، درسها و پیامهای روشنگری برای مردم مسلمان ایران در تداوم انقلاب اسلامی باشد

شهید مطهّری اعتقاد دارد

                                  برای دریافت تحقیق لطفا  از لینک های زیر استفاده کنید

http://uplod.ir/g3d0otcxcw1h/______________________________.docx.htm

http://uploadtak.com/images/g324___.docx
http://uploadtak.com/viewer.php?file=g324___.docx


برچسب ها: مقاله ، تحقیق ، درباره نهضت جنگل ، نهضت جنگل ، مقاله نهضت جنگل ، تحقیق درباره نهضت جنگل ، راجع به نهضت جنگل ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر