تبلیغات
مقاله دونی - سیستم های اعلام حریق
شنبه 23 دی 1391

سیستم های اعلام حریق

   نوشته شده توسط: rptak rptak    

تمامی مقاله را در ادامه مطلب بخوانید

سیستم های اعلام حریق

امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود.

برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود. به طور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع عادی و هوشمند ساخته شده اند. درسیستمهای عادی مکانی را که از نظر حریق می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم میکنیم تا در صورت بروزحریق بتوان محل حریق را سریعترو راحت تر تشخیص داد . به هر کدام از این مناطق یک زون ( Zone ) گفته می شود . این عمل در سیستم ها ی هوشمند نیز انجام می پذیرد ولی مزیتی که این سیستم ها نسبت به سیستم ها ی عادی دارند این است که این سیستم ها دارای اجزای قابل آدرس دهی هستند و علاوه براینکه می توان زونی را که در آن حریق اتفاق افتاده است تشخیص داد بلکه می توان دقیقا عنصری را که حریق را تشخیص داده معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نمود و خبردهنده ها یی را که مربوط به آن محل می باشد فعال نمود .

اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلی تقسیم می شوند :

1- تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )

2- تجهیزات اعلام حریق ( فلاشرها ، آژیرها و ... )

3- مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتورها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد.

تجهیزات جانبی دیگری نیز برای تکمیل و قدرتمند نمودن سیستم اعلام حریق به کار می روند.

تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )

دتکتورها وسایل الکترونیکی هستند که در شکل ها و طرح ها ی مختلف و معمولا به رنگ سفید توسط کارخانه های سازنده ارائه می شوند و در محلهای مناسب ساختمان مانند آشپزخانه موتورخانه اتاق بایگانی راهروها اتاق ها منزل اتاق ها ی کنفرانس به صورت سقفی یا دیواری روی پایه های مخصوص نصب می شوند و وظیفه آنها تشخیص حریق و اعلام آن به مرکز کنترل میباشد. تغذیه دتکتورها معمولا با ولتاژ 24 ولت DC صورت می گیرد ولی دتکتورها یی وجود دارند که از ولتاژ های 12 و 48 ولت DC و یا AC 220 ولت تغذیه می شوند. جریان عبوری از آن ها در حالت عادی چند ده میلی آمپر است و در مواقع بروز حریق افزایش می یابد. بسته به اینکه دتکتورها از کدام اثر آتش برای تشخیص استفاده می کند در انواع گوناگونی به صورت زیر ساخته می شوند :

1- دتکتور دودی

2- دتکتور حرارتی

3- دتکتور شعله ای

تجهیزات اعلام كننده حریق

برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به سه گروه تقسیم می گردند:

1- آژیر ( Sounder ) یا زنگ ( Bell )

2- چراغ ها ی نشانگر ( (Flasher

3- شستی ها ی اعلام حریق ( Manual Call Point ) ( MCP )

کابل کشی سیستم اعلام حریق

نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل کشی طبق استاندارد BS 6207 انجام می گیرد . به طور کلی می توان سیم ها ی مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب باآن را به کار برد :

گروه1 :کابلهایی که بعد ازآشکارشدن حریق استفاده نمی شود مانندکابل ها ی دتکتورها وشستی ها

گروه 2 : کابلهایی که بعد ازکشف حریق استفاده میشوند مانندکابلهای منبع تغذیه وآژیرها و چراغها

در حالت كلی می توان برای هر دو گروه کابل 5/1 میلی متر مربع با روپوش و عایق پروتودور به کار برد ولی در مکان ها ییکه امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل ها را حفاظت مکانیکی کرد. می توان در مورد سیم ها ی آژیرها و چراغ ها برای حفاظت آنها را داخل دیوار زیر حداقل 12 میلی متر گچ به صورت توکار گذاشت . کابلها ی سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند . تست کابل ها توسط اهم متر انجام می شود و در صورت استفاده از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور آژیر پانل کنترل و ... را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالابه آنها آسیب نرساند . هنگام کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب گرفت . همچنین نباید از آژیر ها هم انشعاب گرفت . کابل کشی سیستم ها ی عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل کشی سیستم ها ی هوشمند به صورت حلقوی انجام می گیرد . در انتهای مسیر زون ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدارآن معمولا 7/4 یا 8/6 کیلو اهم است متصل می کنند یا از واحد انتهای خط AEOL استفاده می نمایند .

 

به نام خدا

آشنایی با سیستم اعلام حریق

دستگاه اعلام حریق:

1- انواع سیستم های دستگاه اعلام حریق را نام ببرید؟

1- دگمه ی فشاری آتش سوزی     2- اتصال لحیم ذوب شونده     3- سنسور حرارتی.

2- طرز کار دستگاه اعلام خطر را بنویسید؟

در این دستگاه اتصال و رشته سیم های نازکی را می توان کار گذاشت که با قطع هر یک از آنها دستگاه اعلام خطر کند.

3- چرا در طراحی ساختمان سیستم اعلام حریق باید در نظر گرفته شود؟

برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از آتش سوزی و ایجاد زمینه ی اقدامات ایمنی باید سیستمی طراحی کرد که وجود حریق یا آتش سوزی را در همان لحظه ی اول اعلام کند.

4- سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند؟

این سیستم در همان لحظات اولیه حریق باید محل آن را شناسایی و مراتب را به یک مرکز کنترل ارسال نموده و نیز توسط آژیر اعلام حریق را به ساکنین اعلام نماید و نیز به وسیله ی تلفن به مرکز آتش نشانی خبر دهد.

5- منظور از سیستم اطفاء حریق چیست؟

در مراکز و مکانهای بسیار مهم و حساس سیستمی را تعبیه می کنند که علاوه بر شناسایی آتش و اقدامات لازم دیگر حریق را به طور اتوماتیک خاموش می کند به این سیستم اطفاء حریق می گویند.

6- اجزای یک سیستم اعلام حریق کدامند؟

1- دتکتور( آشکار ساز)   2- مرکز کنترل   3- وسایل خبر دهنده   4- شستی های دستی   5- باتری   6- شارژر و رله ی اضافی.

7- دتکتور چیست و انواع آن کدامند؟

وسایلی هستند که حریق را حس می کنند و انواع آن دودی- حرارتی و شعله ای می باشد.

8- دتکتور دودی چیست؟

وسیله ای است که در برابر دود بسیار حساس بوده و عکس العمل نشان می دهد و در دو نوع یو نیزاسیون و نوری موجود است.

9- دتکتور دودی یونیزاسیون چگونه کار می کند؟

دارای یک محفظه است که با هوای بیرون در ارتباط می باشد و فضای داخلی محفظه به وسیله ی یک منبع رادیو اکتیو یو نیزه می شود ( منظور از یونیزاسیون مرحله ای است که مولکولهای هوا به صورت یون های مثبت و الکترون های منفی تبدیل می شود) حرکت الکترون ها و یون ها یک جریان الکتریسیته به وجود می آ ورد که اگر دود وارد این محوطه شود جریان الکتریسیته کاهش می یابد و دتکتور فعال می شود.

10- دتکتور دودی نوری چگونه کار می کند؟

این دتکتور شامل یک لامپ و فتوسل کوچک است که وجود دود باعث قطع ارتباط این دو و عمل دتکتور می شود.

11- دتکتور دودی در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

در دفاتر کار، اتاق پذیرایی و به طور کلی مکانهایی که حریق مشهود نمی باشد.

12- دتکتور حرارتی چگونه کار می کند؟

این دتکتور نسبت به افزایش درجه حساس می باشد و در صورت افزایش درجه فعال می شود. تشکیل شده از یک محفظه که در داخل آن یک بی متال وجود دارد که افزایش حرارت باعث بسته شدن کنتاکت بی متال می باشد.

13- دتکتور شعله ای چگونه کار می کند؟

این دتکتور امواج نوری غیر قابل رویت را که به وسیله ی شعله ی آتش منتشر می شود، تشخیص می دهد و باعث فعال شدن دتکتور و ارسال سیگنال به مرکز کنترل می شود.

14- مهم ترین مسئله در نصب دتکتور شعله ای چیست؟

هر دتکتور شعله ای دارای زاویه ی دید مشخصی می باشد که در هنگام نصب باید به آن توجه کرد.

15- شستی ها در دستگاه اعلام حریق چه کار بردی دارند؟

شستی ها به دو صورت موجودند یا به صورت شستی معمولی که با فشار به آن کنتاکت ها باز یا بسته می شوند یا به صورت شستی های شیشه دار که شامل یک جعبه ی کوچک قرمز رنگ که درون آن یک میکرو سوئیچ و جلوی آن درب شیشه ای است. با وارد شدن یک ضربه ی کوچک به شیشه، شیشه شکسته و اهرم میکرو سوئیچ آزاد و کنتاکت عمل می کند.

16- منظور از مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق چیست؟

سیم کشی کلیه ی دتکتور ها، شستی ها، لامپ های اعلام خبر، وسایل صوتی خبر دهنده، منابع تغذیه و غیره... به مرکز کنترل نصب می شود.

17- منظور از فالت یا خرابی در سیستم اعلام حریق چیست؟

مرکز کنترل کلیه ی عیب های ناشی از قطع مدار، قطع برق، ضعیف بودن باتری، سوختن فیوز، خرابی دتکتور را با روشن شدن لامپ و آلارم صوتی کوچک اعلام می کند.

18- وسایل خبر دهنده در سیستم اعلام حریق کدامند؟

1- آژیرها    2- زنگ ها    3- بوق ها    4- لامپ ها.

19- منظور از سیستم اعلام حریق انفرادی چیست؟

سیستم اعلام حریق انفرادی وقوع آتش را در محل آن حس کرده و در همان محل با لامپ چشمک زن و صدای آژیر اعلام می کند.

20- در مورد محل نصب دتکتور دودی چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

در مسیر جریان هوا نباشد، بایستی توجه کرد که گرد و غبار، بخارو آلودگی در دتکتور تاثیر می گذارد و باعث اعلام آژیر غیر صحیح یا مزاحم می شود و دتکتور نیاز مکرر به تمیز کردن پیدا می کند اگر این عوامل زیاد باشد باید از دتکتور حرارتی استفاده کرد.

21- کاربرد دتکتور حرارتی در چه مکانهایی است؟

در مکانهایی که دتکتور دودی کاربرد ندارد مانند آشپز خانه، اتاق دیگ بخار، اتاق ژنراتور و غیره....

22- انواع دتکتور های حرارتی کدامند؟

دتکتور های حرارتی دو نوع هستند1- با درجه حرارت ثابت  2- با افزایش درجه حرارت.

23- موارد کاربرد دتکتور با درجه حرارت ثابت و دتکتور با درجه حرارت افزایشی چیست؟

دتکتور حرارتی ثابت در مکانهایی به کار می رود که تغییرات ناگهانی درجه حرارت وجود دارد و باعث آلارم می شود مانند آشپزخانه ها. دتکتور با درجه حرارت افزایشی نسبت به دتکتور با درجه حرارت ثابت عکس العمل سریع تری دارد و در همه ی مکانهای دیگر قابل استفاده است.

24- منظور از دتکتور های حرارتی ترکیبی چیست؟

هم دتکتور با درجه حرارت ثابت و هم دتکتور با درجه حرارت افزایشی می باشد لذا قدرت کشف بیشتری دارد.

25- چرا در سیستم اعلام حریق از باتری استفاده می کنیم؟

تا در هنگام قطع برق و نیز چون در هنگام آتش سوزی به دلیل ایمنی جریان برق را قطع می کنند امکان راه اندازی مدار اعلام حریق وجود داشته باشد.

26- مشخصات باتری های اعلام حریق چیست و چگونه نصب می شود؟

معمولا دو عدد باتری 12 ولت مستقیم، 6/2 آمپر ساعت، به صورت سری متصل می شوند و از جنس باتری خشک می باشد. برای بیشتر از دو زون باید از باتری 7 آمپر ساعت استفاده کرد.

27- منظور از فالت تغذیه در سیستم اعلام حریق چیست؟

در صورت خرابی باتری ها یا نیاز آنها به شارژ، نشانگر مربوط به فالت تغذیه بر روی پانل مرکزی روشن می شود.

28- در سیستم اعلام حریق مقاومتهای نصب شده در انتهای ترمینالها چه نقشی دارند؟

برای تفکیک آلارم خرابی از آلارم حریق حتما بایستی در موارد لازم از مقاومتهای کربنی استفاده کرد.

 29- منظور از سیستم اعلام حریق مرکزی چیست؟

در این نوع از سیستم اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب دتکتور ها و شستی ها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملا در دسترس نصب می شود به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از دتکتورها سیستم اعلام حریق به صدا در آمده و محل آن را با استفاده با یک لامپ روشن بر روی دستگاه مرکزی اعلام می کند و همچنین یک چراغ چشمک زن بر روی سر درب محل وقوع آتش افراد را از محل آتش مطلع می سازد.

30- محل نصب شاسی های اعلام حریق در کجاست؟

در راه خروجی ساختمان بخصوص در راه پله ها، پا گرد ها درب خروجی با حداکثر فاصله ی سی متر از هر نقطه، در ساختمان و در محل های پر خطر کمتر از سی متر نصب می شود به طور طبیعی بایستی 4/1 بالاتر از سطح زمین و در معرض دید و در دسترس نصب شود.

31- انواع دتکتور های دودی کدامند؟

1- یو نیزاسیون          2- (اپتیکال) نوری.

32- دتکتور های یونیزاسیون و اپتیکال از نظر کاربرد چه فرقی دارند؟

دتکتور های یونیزه در کشف آتش هایی که بدون دود زیاد می باشد و دتکتور های اپتیکال در کشف آتش هایی با دود زیاد سریع تراند و کار برد بیشتری دارند و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند و هر دو توصیه می شوند در مجتمع های مسکونی، اداری و بیمارستانی نوع یونیزه و در انبار مواد (پی وی سی) نوع اپتیکال استفاده می شود


برچسب ها: سیستم اعلام حریق ، درباره ی سیستم اعلام حریق ، اعلام حریق ، درباره ی اعلام حریق ،

buy cialis with no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:51 ب.ظ

You actually revealed that terrifically.
achat cialis en europe cialis generico milano generic cialis with dapoxetine cialis purchasing cialis generic availability cialis from canada cialis 5 mg funziona cialis en 24 hora cialis 10mg prix pharmaci il cialis quanto costa
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:22 ق.ظ

Many thanks! I value this.
cialis para que sirve cialis kaufen bankberweisung cialis baratos compran uk free generic cialis cialis generico in farmacia cialis without a doctor's prescription cialis kaufen wo buying cialis in colombia cialis sicuro in linea cialis tadalafil online
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:47 ق.ظ

You actually mentioned that wonderfully!
cialis en mexico precio cialis cuantos mg hay miglior cialis generico dose size of cialis are there generic cialis cialis lilly tadalafi cialis e hiv legalidad de comprar cialis cialis official site cialis canadian drugs
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:20 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis generico lilly generic cialis with dapoxetine cialis generic availability cialis online venta de cialis canada cialis lilly tadalafi usa cialis online costo in farmacia cialis ou acheter du cialis pas cher click now buy cialis brand
buy cialis medication
سه شنبه 13 آذر 1397 12:22 ب.ظ

Kudos, Numerous forum posts.

enter site 20 mg cialis cost sublingual cialis online cialis pills precios de cialis generico cialis 10mg prix pharmaci ou acheter du cialis pas cher prezzo di cialis in bulgaria cialis generico cialis prices cialis dose 30mg
buy cialis pills online
سه شنبه 13 آذر 1397 12:50 ق.ظ

Kudos, Valuable information!
cialis y deporte acquistare cialis internet cialis online nederland side effects of cialis cialis australian price cialis patent expiration generic cialis with dapoxetine generic cialis soft gels cialis generique usa cialis online
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 11:50 ق.ظ

You said this adequately.
cialis et insomni generic cialis soft gels generic cialis review uk wow cialis 20 cialis dosage recommendations cialis generico milano buying brand cialis online cialis canada cialis lowest price purchase once a day cialis
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 12:28 ق.ظ

Terrific knowledge. Regards.
cialis 5 mg effetti collateral cialis 20 mg effectiveness the best site cialis tablets cialis name brand cheap cialis generika cialis 30 day sample cialis for sale south africa cialis en 24 hora purchasing cialis on the internet generic cialis
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 11:18 ق.ظ

With thanks. Quite a lot of write ups!

cialis 5 mg funziona cialis tablets cialis et insomni tadalafilo cialis 20 mg effectiveness non 5 mg cialis generici american pharmacy cialis canadian drugs generic cialis generic cialis in vietnam cialis super acti
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:25 ق.ظ

Wow many of great material!
cialis 20 mg cost cialis online cialis in sconto we choice free trial of cialis cialis ahumada cialis purchasing enter site natural cialis cialis daily new zealand look here cialis cheap canada cialis uk next day
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 11:11 ق.ظ

You suggested it very well!
buy cialis sample pack click now buy cialis brand cialis en mexico precio tadalafil tablets how much does a cialis cost generic cialis at walmart cialis prezzo di mercato cialis for bph viagra cialis levitra cialis sale online
buy cialis online safely
جمعه 9 آذر 1397 11:55 ب.ظ

Excellent knowledge. Thanks!
cialis vs viagra order a sample of cialis cialis pills price each cialis generico en mexico cialis 5 mg cialis daily dose generic look here cialis cheap canada cialis savings card cialis en 24 hora cialis generico
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 12:19 ب.ظ

Valuable postings. Thanks.
cialis coupons printable walgreens price for cialis how much does a cialis cost cialis taglich cialis generico lilly sublingual cialis online we like it cialis soft gel prix cialis once a da cialis farmacias guadalajara cialis 30 day trial coupon
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:50 ق.ظ

Truly lots of beneficial knowledge.
achat cialis en itali price cialis best cialis generic tadalafil buy get cheap cialis buy name brand cialis on line cialis for sale in europa cialis prezzo di mercato tadalafil generic price cialis per pill cialis canadian drugs
buy cialis online best price
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:29 ب.ظ

You have made your stand quite clearly!.
we like it cialis price we like it cialis price cialis for daily use cialis super acti best generic drugs cialis click now buy cialis brand cialis 30 day trial coupon how much does a cialis cost only here cialis pills import cialis
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:07 ق.ظ

Incredible many of helpful tips.
ou trouver cialis sur le net tesco price cialis cialis cuantos mg hay cialis rckenschmerzen cialis usa cost acquistare cialis internet safe dosage for cialis cialis soft tabs for sale cialis online no prescription cialis cheap
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:45 ب.ظ

You actually expressed that exceptionally well!
deutschland cialis online cialis purchasing cialis without a doctor's prescription the best choice cialis woman cialis prezzo al pubblico cialis canada on line precios cialis peru cialis generico postepay we recommend cialis info tesco price cialis
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:43 ق.ظ

Helpful postings. Cheers.
side effects of cialis cialis usa cost cialis farmacias guadalajara get cheap cialis cialis prezzo al pubblico non 5 mg cialis generici buy cialis cheap cialis cialis dosage recommendations tadalafil 10 mg
buy generic levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:27 ق.ظ

Incredible plenty of helpful knowledge.
vardenafil generic levitra buy 10 mg levitra cheap 20mg levitra buy levitra generic buy levitra online levitra 20 mg cheap 20mg levitra buy levitra 10mg levitra 20 mg bayer prezzo
buy cialis usa
سه شنبه 10 مهر 1397 01:19 ق.ظ

Appreciate it, Loads of content!

sialis click here take cialis cialis 200 dollar savings card cialis mit grapefruitsaft purchase once a day cialis cialis ahumada safe dosage for cialis order a sample of cialis cialis free trial cilas
buy cialis
شنبه 7 مهر 1397 11:17 ب.ظ

Lovely content, Regards.
warnings for cialis viagra vs cialis vs levitra we choice free trial of cialis cialis generika in deutschland kaufen canadian drugs generic cialis cialis 20 mg cost cialis 20mg preis cf cialis savings card order a sample of cialis how does cialis work
http://buycialisonli.com/
شنبه 7 مهر 1397 07:49 ب.ظ

Kudos! Awesome information!
cialis rezeptfrei sterreich free cialis cialis 5mg prix cialis cuantos mg hay how do cialis pills work buy cialis cialis official site click here cialis daily uk cialis kaufen wo cialis 5mg billiger
http://cialisvipsale.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:31 ب.ظ

Superb info. Thank you!
legalidad de comprar cialis import cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 20mg preis cf acquisto online cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis dosage recommendations callus cialis from canada when will generic cialis be available
http://cialisvipsale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:11 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it.
generic cialis 20mg tablets generic cialis in vietnam cialis online deutschland cialis dosage cialis super acti costo in farmacia cialis ou trouver cialis sur le net cialis tablets australia buy cialis uk no prescription 200 cialis coupon
canadianpharmacytousa.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:20 ب.ظ

Regards! A good amount of content.

northwest pharmacies in canada canadian pharmacy uk delivery drugstore online shopping reviews online pharmacies of canada online pharmacies legitimate canadian pharmacy no prescription canadianpharmacy canadian medications pharmacy buy viagra now buy viagra online usa
where can i buy real viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:37 ق.ظ

You actually revealed this terrifically.
can you buy viagra without prescriptions where can i buy real viagra online do you need a prescription to buy viagra purchase of viagra buy viagra forum ordering viagra buying viagra from canada viagra purchase online sildenafil citrate getting viagra uk
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:05 ب.ظ

Thanks. Great stuff.
only now cialis 20 mg cialis 5 mg 5 mg cialis coupon printable buy cialis online cheapest generic cialis pill online cialis y deporte cialis professional yohimbe cialis 5 mg para diabeticos cialis bula cialis generico
http://eddrugsgeneric.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:33 ق.ظ

Cheers. An abundance of information!

get cheap cialis cialis pas cher paris cialis prezzo al pubblico cialis canada cialis para que sirve cialis for bph cialis 20 mg cialis generico in farmacia prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg funziona
cialisda.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:45 ق.ظ

Kudos. Plenty of forum posts!

prescription doctor cialis cialis daily new zealand cialis pills price each cialis daily 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis para que sirve cialis bula cialis patent expiration 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis uk
http://cialisvi.com/
یکشنبه 21 مرداد 1397 08:50 ب.ظ

Fantastic material. With thanks.
purchasing cialis on the internet cialis name brand cheap tadalafil 5mg dose size of cialis acquisto online cialis side effects of cialis cuanto cuesta cialis yaho generico cialis mexico cialis generico milano cialis great britain
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30